اخبار اخبار تکنولوژی

به زودی می‌توانیم سرطان را با هوش مصنوعی تشخیص دهیم

تبلیغات بنری

به زودی می توانیم سرطان را با هوش مصنوعی تشخیص دهیم

به گزارش مجله توژال؛ تحقیقات جدید نشان می دهد که پزشکان به زودی می توانند از هوش مصنوعی برای تشخیص سرطان در بیماران و ارائه درمان به موقع استفاده کنند.

بر اساس آنچه توسط Medical Express گزارش شده است. سرطان یکی از سخت ترین بیماری هایی است که انسان را تحت تاثیر قرار می دهد و سالانه بیش از 19 میلیون مورد و 10 میلیون مرگ و میر در آن رخ می دهد. ماهیت پیشرونده سرطان، درمان تومورهای مرحله آخر را دشوار می کند.

اطلاعات ژنتیکی در DNA توسط الگوهایی که ساختار آن را تشکیل می دهند کدگذاری می شود. تغییرات محیطی خارج سلولی می تواند برخی از الگوهای DNA را با افزودن یک گروه متیل تغییر دهد. این فرآیند متیلاسیون DNA نامیده می شود.

هر سلول حاوی میلیون ها علامت متیلاسیون DNA است. محققان تغییراتی را در این علائم در مراحل اولیه توسعه سرطان مشاهده کرده اند. این تغییرات می تواند به تشخیص زودهنگام سرطان کمک کند. می توان بررسی کرد که کدام بازها در DNA با سرطان مرتبط هستند و تا چه اندازه در مقایسه با بافت سالم متیله شده اند.

شناسایی علائم خاص متیلاسیون DNA که نشان دهنده انواع مختلف سرطان است مانند جستجوی سوزن در انبار کاه است. اینجاست که هوش مصنوعی می تواند کمک کند.

محققان دانشگاه کمبریج و امپریال کالج لندن این هوش مصنوعی را با ترکیبی از یادگیری ماشینی و یادگیری عمیق برای بررسی الگوهای متیلاسیون DNA و تشخیص 13 نوع مختلف سرطان از جمله سرطان سینه، کبد، ریه و پروستات – بافت های سرطانی آموزش دادند. مدل هوش مصنوعی آنها توانست سرطان را با دقت 98.2 درصد تشخیص دهد. این مدل بر اساس نمونه‌های بافتی است و تا زمانی که برای استفاده بالینی آماده شود، نیاز به آموزش و آزمایش بیشتر روی مجموعه‌ای از نمونه‌های بافت متنوع‌تر دارد.

محققان عملکرد درونی مدل هوش مصنوعی خود را مورد بررسی قرار دادند و نشان دادند که این مدل می تواند درک فرآیندهای اساسی مرتبط با سرطان را افزایش داده و پیشرفت دهد.

شناسایی الگوهای متیلاسیون غیرمعمول در بافت ها به ارائه دهندگان مراقبت های بهداشتی اجازه می دهد تا سرطان را زود تشخیص دهند. این می تواند به طور قابل توجهی نتایج درمان را برای بیماران بهبود بخشد زیرا اکثر سرطان ها در صورت تشخیص زودهنگام قابل درمان هستند.

Shamith Samarajewa، محقق ارشد این پروژه، گفت: روش‌های محاسباتی مانند این مدل، از طریق آموزش بهتر با استفاده از داده‌های متنوع‌تر و آزمایش‌های دقیق‌تر، در نهایت مدل‌های هوش مصنوعی را ارائه می‌کنند که می‌تواند به پزشکان در تشخیص زودهنگام و غربالگری سرطان کمک کند. این کار نتایج بهتری را برای بیمار به همراه خواهد داشت.

تبلیغات بنری

khabarfarsi به نقل از توژال