اخبار اخبار تکنولوژی

افزایش سرعت اینترنت در کشور طبق شاخص‌های سازمان و مراجع بین المللی

تبلیغات بنری

به گفته امیر لاجوردی، اقتصاددان ایرانی – معاون وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در امور ارتباطات و رئیس کمیسیون تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی – این سازمان به عنوان رگولاتوری در این زمینه، به دقت بر کیفیت شبکه نظارت و بررسی کرد که از نظر شفافیت و جذابیت به نشانی netsanjplus.ir/mobile -trends در دسترس عموم قرار گرفت، وی گفت: بر اساس آمار و نتایج ثبت شده میانگین سرعت اینترنت اپراتور همراه اول از اواسط آذرماه سال گذشته تا نیمه اول خرداد ماه اعلام شده است. امسال از 1142 به 13.84 مگابیت بر ثانیه و در اپراتور ایرانسل به 10.95 به 12.64 مگابیت بر ثانیه رسیده است.

وی افزود: به عبارتی تا 24 خرداد، سرعت اینترنت همراه اول 21.3 درصد و ایرانسل 15.4 درصد افزایش یافت.

لاجوردی با اشاره به آمار ثبت شده در داشبوردهای جهانی سنجش سرعت اینترنت در جهان نیز خاطرنشان کرد: بر اساس آمار اعلام شده از سوی گروه اوکلا به عنوان یکی از ارگان های جهانی در وب سایت اسپیدتست، میانگین سرعت اینترنت در بخش ثابت و همراه است. از آذرماه سال گذشته تاکنون حدود 20 درصد افزایش داشته است.

وی افزود: بر اساس آمار اعلام شده از سوی این اداره کل، میانگین سرعت اینترنت همراه در نیمه اول ماه جاری به 37.36 مگابیت رسیده است، در حالی که در نیمه دوم آذرماه سال گذشته سرعت این بخش به 31.29 مگابیت رسیده است که نشان می دهد. سرعت اینترنت موبایل در این مدت 19.4 درصد افزایش یافته است.

رئیس سازمان رگولاتوری در خصوص سرعت اینترنت ثابت اظهار داشت: بر اساس آمار Ocla میانگین سرعت اینترنت ثابت کشور در نیمه اول ماه جاری 15.28 مگابیت بر ثانیه و در نیمه دوم آذرماه گذشته 12.62 مگابیت بر ثانیه بوده است. مگابیت بر ثانیه یعنی سرعت اینترنت ثابت در این مدت 21 درصد افزایش یافته است.

لاجوردی با اشاره به تعهد اپراتورها در اوایل دی ماه سال گذشته مبنی بر افزایش 30 درصدی سرعت اینترنت تا ابتدای تیرماه امسال، گفت: روند افزایش سرعت اینترنت برای اپراتورهای تلفن همراه به گونه ای است که پیش بینی می شود سرعت اینترنت پاسخگوی سرعت اینترنت باشد. تعهدات این اپراتورها در تاریخ اعلام شده و با برنامه های در حال اجرا به ویژه در ساخت سایت 5G، سرعت اینترنت را با رشد قابل قبولی مرتبط می سازد.

وی درباره برنامه های توسعه در دست اقدام افزود: در ابتدای دولت سیزدهم تعداد سایت های نسل پنجم از 10 سایت افزایش 200 برابری داشت و امروز طبق برنامه دولت به نزدیک به 2 هزار سایت رسیده است. . تا پایان سال تعداد آنها به بیش از 5 هزار سایت خواهد رسید.

معاون وزیر ارتباطات درباره افزایش سرعت اینترنت ثابت نیز اظهار داشت: پس از وقفه طولانی که در توسعه ارتباطات ثابت با آن مواجه بودیم، خوشبختانه طرح ملی فیبر نوری منازل و مشاغل با اعطای مجوز به 10 اپراتور مخابراتی برنامه ریزی شده اجرایی شد. و این امر اجرایی شد که تا امروز نزدیک به 8 میلیون خانوار فیبر نوری تحت پوشش قرار گرفته اند و تا پایان سال این میزان از 14 میلیون نفر خواهد گذشت.

بر اساس اعلام وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، لاجوردی استقرار زیرساخت‌های ارتباطی فیبر نوری در شهرهای کشور را بسیار راهبردی و مهم توصیف کرد و توضیح داد: با ایجاد چنین زیرساخت‌هایی، پس از آن شاهد تحول اساسی در ارتباطات ثابت خواهیم بود. سال های متمادی است و آثار آن در عرصه های اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی ظاهر خواهد شد.

افزایش سرعت اینترنت در کشور بر اساس شاخص های سازمان و نهادهای بین المللی

تبلیغات بنری

khabarfarsi به نقل از توژال