اخبار اخبار اقتصادی

نابرده رنج گنج پنج شش هفت و در آخر شمارش موتور خاموش تولید ثروت

تبلیغات بنری

5، 6، 7 و در نهایت گزارشی از موتور بی صدا تولید ثروت

به گزارش مجله توژال؛ بررسی های آماری حاکی از آن است که میانگین واقعی حجم کل سرمایه گذاری در سه سال گذشته بالغ بر 94 هزار میلیارد تومان بوده که با میانگین سال 90 23 هزار میلیارد تومان تفاوت دارد و این نشان دهنده عقب ماندگی اقتصاد ایران در چند سال گذشته است. سال ها. سال ها.

با وجود روند افزایشی سرمایه گذاری ناشی از برجام در سال های میانی دهه 90، میزان کل انباشت سرمایه در سال 96 همچنان حدود 25 درصد کمتر از سال 90 بود.

کمترین حجم واقعی انباشت سرمایه در اقتصاد ایران در دو دهه اخیر مربوط به سال 1378 و بیشترین میزان آن مربوط به سال 90 بوده است.

کمترین نرخ رشد سرمایه گذاری به ترتیب مربوط به سال های 91 و 97 بوده است که هر دوی آن ها مصادف با آغاز تحریم ها بوده است. لازم به ذکر است که کمترین نرخ رشد اقتصادی مربوط به این دو سال است.

سرمایه گذاری: موتور رشد اقتصادی

سرمایه گذاری یکی از عوامل اساسی رشد اقتصادی است. سرمایه گذاری به عنوان خرید کالاهای سرمایه ای مانند ماشین آلات، تجهیزات، ساخت و سازهای جدید و زیرساخت ها تعریف می شود. این نوع سرمایه گذاری ها می تواند بهره وری و ظرفیت تولیدی اقتصاد را افزایش دهد. در اقتصاد کلان، سرمایه گذاری یک متغیر جریان است زیرا به مقدار سرمایه ای که در یک دوره زمانی خاص اضافه می شود، مربوط می شود. به گفته کارشناسان، رشد اقتصادی پایدار و بلندمدت مستلزم رشد مستمر سرمایه گذاری است. بنابراین متغیر سرمایه گذاری در تحلیل های اقتصادی و مسائل مربوط به رشد اهمیت زیادی دارد.

تاثیر تحریم ها و هزینه های تعدیل بر رشد و سرمایه گذاری

از سال 1986 تا 1990 با توجه به افزایش قیمت جهانی نفت و رونق درآمدهای ارزی کشور، روند حجم واقعی سرمایه گذاری سالانه و نرخ رشد آن به طور کلی افزایش یافت. بنابراین حجم واقعی انباشت سرمایه از 142 هزار میلیارد تومان در سال 86 به 170 هزار میلیارد تومان در سال 90 رسید که بالاترین حجم واقعی انباشت سرمایه طی حداقل 17 سال گذشته است.

نرخ رشد سرمایه گذاری نیز در این دوره از 2.1 درصد به 10.7 درصد افزایش یافته است. این در حالی است که رشد اقتصادی در این مدت کاهش یافته و از 7.9 درصد به منفی 0.4 درصد رسیده است. دلیل این امر را می توان هزینه های تعدیل سرمایه گذاری و شروع تحریم های بین المللی در سال 90 دانست، منظور از هزینه های تعدیل این است که معمولاً تولید ناخالص داخلی تحت تأثیر افزایش حجم سرمایه گذاری با تاخیر قرار می گیرد و این امر بلافاصله انجام نمی شود.

محاصره روند سرمایه گذاری را تغییر داده است

بررسی ها نشان می دهد حجم واقعی انباشت سرمایه گذاری پس از شروع تحریم های آمریکا و سازمان ملل در فاصله سال های 91 تا 94 روند نزولی به خود گرفت به طوری که حجم واقعی سرمایه گذاری در سال 94 نسبت به سال 91 13 درصد کاهش یافت.

در همین دوره، اقتصاد ایران شاهد سقوط آزاد نرخ رشد سرمایه‌گذاری در سال 91 بود که پایین‌ترین نرخ در حداقل 17 سال اخیر بود. نرخ رشد سرمایه گذاری در سال جاری منفی 30.4 درصد بوده که نشان دهنده تاثیر قابل توجه تحریم های بین المللی بر اقتصاد کشور است. در این مدت مشاهده می شود که به استثنای سال 91 که شوک تحریم ها منجر به پایین ترین نرخ رشد اقتصادی در بیش از یک دهه گذشته شد، اما علیرغم فشارهای بین المللی، رشد تولید ناخالص داخلی در سال های 92 و 93 مثبت بود، زیرا این شکاف به دلیل رشد منفی در سال های 1990 و 1991 است.

بازگشت رونق اقتصادی پس از برجام

پس از امضای توافق هسته‌ای در سال 94، روند سرمایه‌گذاری در اقتصاد ایران دوباره افزایش یافت. حجم سرمایه گذاری در سال 96 نسبت به سال 94 افزایش 30 درصدی داشته است، اما سطح انباشت سرمایه در سال جاری نسبت به سال 90 با کاهش 25 درصدی مواجه بوده است که اقتصاد ایران در این مدت شاهد بالاترین نرخ سرمایه گذاری و رشد اقتصادی بوده است. در سال 95 نرخ رشد سرمایه گذاری 19.6 درصد و رشد اقتصادی 14.2 درصد برآورد شده است.

سرمایه گذاری تحت فشار تحریم ها و بیماری همه گیر کاهش یافت

خروج ترامپ از برجام در سال 1997 باعث کاهش 21 درصدی حجم سرمایه گذاری نسبت به سال 1996 شد. نرخ رشد سرمایه گذاری در سال 1997 منهای 18 درصد محاسبه شد. در سال جاری نیز برآوردها حاکی از آن است که نرخ رشد اقتصادی منفی 4.7 درصد خواهد بود که کمترین میزان رشد اقتصادی طی دهه 90 پس از سال 91 است.

همچنین حجم سرمایه گذاری تا پایان سال 90 کاهش یافت و امسال به 87 هزار میلیارد تومان رسید. به عبارت دقیق تر، فشار ترامپ و کرونا به طور همزمان باعث پایین ترین سطح سرمایه گذاری در حداقل 17 سال گذشته در سال 1999 شد.

افزایش مستمر حجم سرمایه گذاری در دهه جاری

کاهش ورود کرونا و بایدن به کاخ سفید در سال 1999 باعث شد سرمایه‌گذاری روندی افزایشی به خود بگیرد و به 98 هزار میلیارد تومان رسید که در سال گذشته 12 درصد افزایش داشت. در حالی که سطح سرمایه گذاری در سال گذشته نسبت به سال های 96 و 90 به ترتیب 38 و 73 درصد کاهش داشته است.

اما آمارها حاکی از مثبت بودن نرخ رشد اقتصادی در چهار سال گذشته است که نشان دهنده تاثیر کاهش شرایط فروش نفت و همچنین انرژی های خالی ناشی از رشد منفی است.

منبع: اکو ایران

تبلیغات بنری

khabarfarsi به نقل از توژال