اخبار اخبار سیاسی

شبکه برقی که بدون نیاز به اپراتور خودش را تعمیر می‌کند

تبلیغات بنری

به گزارش سایت توژال. این سیستم عملکرد تقریباً کاملی را نشان داده است که به طور قابل توجهی اتلاف برق را در هنگام قطع برق ناشی از سناریوهای مختلف کاهش می دهد.

به گفته هوش مصنوعی، در دنیایی که همه چیز به سرعت در حال حرکت است و هوش مصنوعی سرعت را کنترل می کند، به نظر می رسد مبتکران مدل جدیدی را ارائه کرده اند که با کمک هوش مصنوعی از قطع برق جلوگیری می کند.

پروژه ای که توسط محققان دانشگاه تگزاس در دالاس (UT Dallas) با همکاری مهندسان دانشگاه بوفالو در نیویورک انجام شد، این سیستم هوش مصنوعی را توسعه داد که به طور خودکار برق را در عرض میلی ثانیه تغییر مسیر می دهد.

هدف از این مدل هوش مصنوعی تشخیص و رفع مشکلات شبکه های الکتریکی به صورت مستقل و بدون نیاز به دخالت انسان است.

تکنولوژی مش خود ترمیم شونده

محققان آن را نمونه اولیه فناوری «شبکه خود ترمیمی» می نامند و ادعا می کنند که حتی اگر خطوط برق در اثر طوفان آسیب ببینند، ممکن است نیازی به دخالت انسان نباشد.

دکتر جی ژانگ، دانشیار مهندسی مکانیک در دانشکده مهندسی و علوم کامپیوتر اریک جانسون، گفت: “هدف ما یافتن مسیر بهینه برای ارسال نیرو به بیشترین تعداد کاربر در سریع ترین زمان ممکن است.” اما قبل از اجرای این سیستم به تحقیقات بیشتری نیاز است.

کاربردهای سیستم هوش مصنوعی عمدتاً بر روی سیستم شبکه برق آمریکای شمالی متمرکز است.

این سیستم در داخل شبکه های هوشمند و خود تعمیر می باشد که با مکانیسم های کنترل سریع و هوشمند مشخص می شود که قطع برق را کاهش می دهد.

محققان از روش یادگیری ماشینی به نام یادگیری تقویت گراف استفاده کردند. سپس هوش مصنوعی شبکه پیچیده شبکه برق را تحلیل و مدیریت می کند. یادگیری ماشین نمودار شامل توصیف توپولوژی شبکه، نحوه چیدمان اجزای مختلف نسبت به یکدیگر و نحوه حرکت الکتریسیته در سیستم است.

عملکرد بهینه را در زمان نزدیک مشاهده کنید

این سیستم که روی پیکربندی‌های مختلف شبکه آزمایش شد، عملکرد تقریباً کاملی را در زمان واقعی نشان داد، اتلاف برق را به‌طور قابل‌توجهی در هنگام قطع برق کاهش داد و در سناریوهای مختلف به طور موثر کار کرد.

در این بیانیه ذکر شده است که مدل AI به طور قابل توجهی از اتلاف برق در هنگام قطع برق را کاهش می دهد. همچنین در سناریوهای مختلف کم نور به خوبی کار می کند. این فناوری در سه شبکه مختلف آزمایش شده است و نشان داده شده است که در زمان واقعی تقریباً بهینه عمل می کند.

آزمایش‌ها همچنین نشان داد که سیستم هوش مصنوعی می‌تواند برق را در میلی‌ثانیه تغییر مسیر دهد، بسیار کوتاه‌تر از سیستم‌های کنونی تحت کنترل انسان که می‌تواند از چند دقیقه تا چند ساعت طول بکشد.

هوش مصنوعی حتی در طوفان نیز موثر است

دکتر یولیا گیل، یکی از نویسندگان این مطالعه و استاد علوم ریاضی در دانشکده علوم طبیعی و ریاضیات نیز بر نقش توپولوژی شبکه تأکید کرد که به گفته او ممکن است نقش مهمی ایفا کند.

این از نظر به کارگیری هوش مصنوعی برای حل مشکلات در سیستم های پیچیده دیگر مانند زیرساخت های حیاتی و اکوسیستم ها است.

Roshni Anna Jacob، دانشجوی دکتری مهندسی برق و اولین نویسنده مقاله، خاطرنشان می‌کند که اگر برق به دلیل خطای خط قطع شود، سیستم را می‌توان با استفاده از سوئیچ‌ها برای دریافت برق از منابع مجاور پیکربندی مجدد کرد.

او گفت: “شما می توانید از این ژنراتورها برای تامین برق یک منطقه خاص استفاده کنید.”

در مرحله بعد، محققان امیدوارند که فناوری مشابهی برای تعمیر و بازیابی شبکه پس از قطع برق توسعه دهند.

تبلیغات بنری

khabarfarsi به نقل از توژال