اخبار اخبار سیاسی

سفر نخست وزیر هند به اتریش؛ مودی پیک صلح یا سفیر هشدار؟

تبلیغات بنری

به گزارش روز چهارشنبه توژال، نخست وزیر هند در هفتاد و پنجمین سالگرد این روابط که در سال 1949 برقرار شد، به وین سفر می کند.

این سفر از بسیاری جهات مهم است، زیرا این اولین سفر یک نخست وزیر هند به اتریش در 41 سال گذشته است. آخرین نخست وزیر هند به وین سفر کرد ایندیرا گاندی این در سال 1983 بود. تحلیلگران می گویند دیدار مودی از اتریش بر چندین حوزه کلیدی از جمله زیرساخت ها، انرژی های تجدیدپذیر، فناوری پیشرفته و توسعه استارت آپ ها متمرکز خواهد بود.

وینی موهان کواترامعاون وزیر امور خارجه هند در نشست ویژه هفته گذشته در دهلی نو بر پتانسیل همکاری های دوجانبه در این بخش ها تاکید کرد و به نقاط قوت اتریش در زیرساخت ها و انرژی های تجدیدپذیر اشاره کرد.

سفر نخست وزیر هند به اتریش؛  آیا مودی پیام آور صلح است یا سفیر هشدار؟

روابط هند و اتریش

هند و اتریش سابقه طولانی در تعامل دیپلماتیک دارند. در سال 1953، هند نقش مهمی در مذاکرات اتریش با اتحاد جماهیر شوروی داشت که منجر به استقلال اتریش در سال 1955 شد. جواهر لعل نهرونخست وزیر هند در آن زمان هنوز هم شخصیتی ارزشمند در تاریخ اتریش محسوب می شود.

روابط دیپلماتیک بین دو کشور با تأسیس کمیسیون مشترک اقتصادی هند و اتریش در سال 1983 شکوفا شد. این کمیسیون بیش از 200 پروژه از جمله همکاری فنی و سرمایه گذاری مشترک در زمینه هایی مانند فولاد، فناوری تولید، حمل و نقل ریلی و مواد معدنی را تسهیل کرده است. .

در سال 2023، تجارت دوجانبه بین هند و اتریش به 2.930 میلیارد دلار خواهد رسید. تجارت بین هند و اتریش نسبتاً متعادل است، هند کالاهای الکترونیکی، منسوجات و کفش را به این کشور اروپایی صادر می کند و ماشین آلات، توسعه راه آهن، قطعات یدکی و فولاد را از اتریش وارد می کند.

در سال 2013، موسسه تحقیقات فضایی هند دو ماهواره اتریشی را پرتاب کرد و همکاری قوی در زمینه فناوری فضایی بین دو کشور ادامه دارد.

در فوریه 2023 (بهمن 1401) “پل استارتاپی هند و اتریش” با هدف ارتقای نوآوری و کارآفرینی بین دو کشور راه اندازی شد . تحولات.

مودی همیشه روابط صمیمانه با اتریش حفظ کرده است. در اولین دوره نخست وزیری اش کریستین کرن وی در سال ۲۰۱۷ در حاشیه مجمع بین المللی اقتصادی سن پترزبورگ با صدراعظم وقت اتریش دیدار کرد. در دوره دوم نیز با صدراعظم الکساندر شالنبرگ آنها در اجلاس آب و هوا (COP-26) در گلاسکو در سال 2021 ملاقات کردند.

کارل نمرصدراعظم اتریش درباره سفر مودی گفت: این سفر افتخار ویژه ای است زیرا اولین سفر نخست وزیر هند در بیش از 40 سال گذشته و نقطه عطف مهمی است زیرا ما 75 سال روابط دیپلماتیک با هند را جشن می گیریم.

سفر نخست وزیر هند به اتریش؛  آیا مودی پیام آور صلح است یا سفیر هشدار؟

هندی ها در اتریش

جامعه هندی در اتریش، که بیش از 31000 نفر تخمین زده می شود، اکثراً متشکل از متخصصان مراقبت های بهداشتی، افراد تجاری و دانشجویان است که اکثر آنها از ایالت های کرالا و پنجاب هستند.

هند و اتریش موافقتنامه جامع مهاجرت و جابجایی را در اردیبهشت سال گذشته (اردیبهشت 1402 هجری قمری) امضا کردند.

پیامی در مورد جنگ در اوکراین؟

مودی از زمانی که در سال 2014 نخست وزیر هند شد، همواره تلاش کرده است تا سیاست چندجانبه گرایی یا همسویی های چندگانه را در پیش بگیرد. به نظر می رسد سه سفر او پس از دوره سوم نخست وزیری، میهمان ویژه گروه هفت، سفر به مسکو و سفر به وین، نقطه مشترکی برای گفتن داشته باشد.

در حالی که اعضای ناتو در واشنگتن برای اجلاس سران درباره جنگ در اوکراین گرد هم می آیند، نخست وزیر هند با رئیس جمهور روسیه دیدار خواهد کرد و سپس به عنوان یک کشور بی طرف در جنگ از اتریش دیدن خواهد کرد.

گمانه زنی ها تایید می کند که مودی پیامی برای نشست G7 دارد ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه رئیس جمهور روسیه پاسخ را برای صدراعظم اتریش آورده و ارائه خواهد کرد.

تحلیلگران منتظر واکنش به دیدار پوتین و مودی هستند که آیا نخست وزیر هند در سفر خود به اتریش پیام آور صلح بود یا سفیر هشدار.

تبلیغات بنری

khabarfarsi به نقل از توژال