اخبار اخبار سیاسی

سازمان منابع طبیعی برای نجات یوز از انقراض چه می‌کند؟

تبلیغات بنری

به گزارش سایت ایرانیان اکونومیست یوزپلنگ آسیایی به عنوان گونه ای در خطر انقراض جدی محسوب می شود که تنها 25 قلاده از آن باقی مانده است، در حالی که یوزپلنگ حتی در ذخیره گاه زیست کره توران نیز با خطراتی مواجه است زیرا یکی از مهم ترین زیستگاه های این گونه است. یکی از تهدیدات جدی یوزپلنگ آسیایی در این منطقه وجود تعداد زیادی دام و شتر است، از این رو سازمان حفاظت محیط زیست تلاش کرد تا با مراجع مسئول از جمله سازمان منابع طبیعی و آبخیزداری رایزنی کند.

بیشتر بخوانید:

تلاش آژانس ها برای ایجاد امنیت در زیستگاه یوزپلنگ آسیایی

شتر و سگ گله تهدیدی جدی برای یوزپلنگ هستند

حسن وحید در گفت و گو با یک کارشناس اقتصادی ایران وی در خصوص همکاری سازمان منابع طبیعی با سازمان حفاظت محیط زیست برای نجات یوزپلنگ گفت: پارک های ملی تحت نظارت سازمان حفاظت محیط زیست هستند اما برای حفاظت از یوزپلنگ های خارج از محدوده این سازمان آمادگی همکاری با این سازمان را داریم. مناطق، همانطور که در گذشته اتفاق افتاده است.

وی ادامه داد: سال گذشته با سازمان حفاظت محیط زیست به توافق رسیدیم که این سازمان با در نظر گرفتن شرایطی مانند توجه به حقوق بهره برداران و سهامداران در منطقه زیستگاه گوسفندان، حفاظت مشارکتی را انجام دهد، زیرا طبق قانون، در صورتی که مقررات زیست محیطی موجب سلب حقوق اولیه افراد شود، شخص مسئول یعنی سازمان حفاظت محیط زیست نسبت به رعایت یا احیای حقوق قانونی آنان اقدام لازم را انجام می دهد.

معاون اداره امور آبخیزداری، مراتع و بیابان سازمان منابع طبیعی افزود: تعیین مساحت منطقه تحت حفاظت را نیز به سازمان محیط زیست واگذار کردیم.

وی در خصوص نگرانی سازمان حفاظت محیط زیست از ورود حیواناتی مانند شتر به مناطق حفاظت شده یوزپلنگ گفت: قرار است ادارات کل منابع طبیعی و محیط زیست سمنان موارد موجود را بررسی کنند.

وحید در پایان تایید کرد: مدیریت امور دام بر عهده سازمان امور بادیه نشینان است. در حوزه مدیریت شتر نیز برای اجرای طرح های جایگزین از جمله اختصاص عرصه های دامداری صنعتی و پرورش شتر اعلام آمادگی کردیم.

تبلیغات بنری

khabarfarsi به نقل از توژال