اخبار اخبار اقتصادی

ریزش درآمد و ترافیک کانال سوئز بر اثر عملیات نظامی ارتش یمن علیه صهیونیست‌ها

تبلیغات بنری

به گزارش سایت «توژال»، کانال سوئز یک مسیر دریایی حیاتی برای تجارت جهانی و کوتاه ترین مسیر ناوبری بین اروپا و آسیا است و همچنین یکی از منابع اصلی تامین ارز مصر است. کانال سوئز بخش مهمی از اقتصاد مصر است.

رسانه‌های مصری گزارش دادند که درآمدهای کانال سوئز در ماه مه به دلیل بی‌ثباتی در دریای سرخ کاهش یافت. درآمد سالانه با 64.3 درصد کاهش به 337.8 میلیون دلار رسید. ماه گذشته ۱۱۱۱ کشتی انفرادی از این کانال عبور کردند که در مقایسه با ۲۳۹۶ فروند در ماه می ۲۰۲۳ کاهش ۵۴ درصدی را نشان می‌دهد.

از آنجایی که درگیری ها به کشتیرانی تجاری در دریای سرخ افزایش یافت، کشتی های حمل و نقل اقیانوسی بزرگ مجبور شدند از کانال سوئز اجتناب کنند و در عوض از مسیر طولانی تر در اطراف آفریقا استفاده کنند. درآمد کانال سوئز مصر در سال جاری پس از حملات به کشتیرانی در دریای سرخ که منجر به منحرف شدن بسیاری از کشتی‌ها از دماغه امید خوب شد، تقریباً نصف شده است.

اسامه ربیعی، رئیس اداره کانال سوئز، در بیانیه های رسانه ای گفت که درآمد این کانال در ژانویه گذشته به 428 میلیون دلار کاهش یافته است، در حالی که در مدت مشابه سال گذشته 804 میلیون دلار بود. اسامه ربیعی، رئیس اداره کانال سوئز افزود: تردد کشتی ها در این آبراه نسبت به مدت مشابه سال گذشته 30 درصد کاهش یافته است. در طول سال مالی 2022-2023، درآمد کانال سوئز به رکورد 9.4 میلیارد دلار رسید.

روزنامه Maritime Time گزارش داد، محمد معیت، وزیر دارایی مصر ماه گذشته گفت که درآمدها ممکن است تا 60 درصد در نتیجه اختلالات جهانی کشتیرانی کاهش یابد.

در چهار ماه اول سال، حمل و نقل دریایی در دریای سرخ در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته تقریباً به نصف کاهش یافته است. در ماه مه، میانگین تعداد کشتی‌هایی که روزانه از کانال سوئز عبور می‌کنند، 22 کشتی بود، در مقایسه با 24 کشتی در آوریل و 51 کشتی در می 2023.

Seatrade گزارش داد که تأثیر حملات در دریای سرخ در سراسر منطقه احساس می شود. سازمان بنادر عربستان گزارش داد که ترافیک دریایی در ماه مه به 986 کشتی کاهش یافته است که نشان دهنده کاهش 8 درصدی نسبت به مدت مشابه سال گذشته است. این کشور 10 درصد کاهش سالانه در کانتینرهای حمل شده به 647839 دستگاه ثبت کرد. تعداد مسافران حدود یک سوم کاهش یافت.

بی ثباتی در سراسر منطقه، دولت مصر را مجبور کرد تا اهداف گردشگری خود را برای سال 2024 از 18 میلیون به 15.5 تا 16.5 میلیون گردشگر کاهش دهد.

تبلیغات بنری

khabarfarsi به نقل از توژال