اخبار اخبار فرهنگی

ابلاغ خطبه غدیر بالاترین امر به معروف است

تبلیغات بنری

در گزارش توژال در آیه 67 سوره مائده آمده است: ای پیامبر، چه چیزی از جانب پروردگارت بر تو نازل شده است؟ اگر یاد نگیرید به وظیفه خود عمل نمی کنید و خداوند شما را از شر مردم حفظ می کند (و قلب قوی داشته باشید) خداوند کافران را (به هیچ راه موفقی) هدایت نمی کند.

در سفر وداع در راه بازگشت، جبرئیل، رسول خدا (ص) بر رسول خدا (ص) نازل شد و این آیه را خواند اسلام و من می ترسم که آنها دچار تردید و نظر دوگانه شوند و از فرمان من اطاعت نکنند!

در روز دوم، جبرئیل بار دیگر بر پیامبر صلی الله علیه و آله نازل شد، در حالی که پیامبر صلی الله علیه و آله و سلم در کنار طشت ایستاده بود، فرمود: «خداوند متعال می‌فرماید: ای رسول، آنچه را که از جانب پروردگارت بر تو نازل شده، برسان، و اگر چنین نکنی، او پیام خود را نرسانده است، ای جبرئیل، می ترسم که از یاران من مخالفت کند فرمان می دهند و از من سرپیچی می کنند!

برای سومین بار در روز عید غدیر، جبرئیل بر آن حضرت نازل شد و گفت: خداوند متعال می فرماید یا رسول الله ما نازل کردیم و من تو را نازل کردم و آیه را خواند تا اینکه چون رسول اکرم فرمان الهى را شنید، به آنان دستور داد که 120 هزار نفر جمع شدند و شترانى را به جاى آوردند و خطبه اى فصیح و مفصل خواندند.

پیامبر در آن خطبه از مردم یا مردم پرسید آیا من اولین باشم؟ آیا من لیاقت تو را بیشتر از تو دارم؟ گفت: آری یا رسول الله. سپس فرمود: برخیز علی. پس علی برخاست و دست او را گرفت و نوازش کرد: ولی من استاد نیستم. خداوندا، ای پروردگار من، مرا در برابر دشمنم حفظ کن و نصرتم را مستحکم کن و شرم را از من دور کن.

آنگاه پیامبر (ص) به علی (علیه السلام) فرمود: هنگامی که برخاست، دستش را گرفت و بلند کرد و فرمود: بدان که همه مولای من هستند، پس آنها مولای او هستند خدایا هر که بود دوستش بدار، دوستش بدار، هر که با او مخالفت کند او را باز گردان، هر که او را یاری کند حمایتش کن، و هر که او را ذلیل کند خوار کن…

پس از این خطبه، جبرئیل بار دیگر بر پیامبر اکرم (ص) نازل شد و گفت: خداوند متعال می فرماید: امروز من برای شما کامل و برای شما کامل هستم و از دین اسلام به پایان رساندم و راضی و راضی هستم.

البته پیامبر اکرم (ص) با اعلام حجه الوداع و دعوت از تمام مناطق مسلمان نشین برای انجام مناسک حج و احضار امیرالمؤمنین از یمن برای شرکت در حج، خود و مسلمانان را برای این اجتماع عظیم آماده کرد. حج و ایراد خطبه های مقدماتی در مسجد الخیف و سه روز از 18 تا 20 ذی الحجه مهلت دادند و از همه مسلمانان اعم از زن و مرد خواستند که در غدیرخم با حضرت علی بیعت کنند و حتی از مردم خواستند که این مناسبت را به او تبریک بگویم. امامت و خلافت، امیرالمؤمنین.

تکرار نام مهدی (علیه السلام) در خطبه غدیر

در خطبه غدیر علاوه بر اعلام خلافت و امر امیرالمؤمنین علیه السلام بر امامت اولاد او تا حضور مهدی تأکید شده و نام آنها تا گفته او ذکر شده است. واپسین امامان است) «به من قائم المهدی الا الظهور علی الدّین الا انتقام الظالمین» و بدانید که آخرین امام قائم مهدی از اهل بیت است. ما بر همه ادیان ظهور می کنیم و او ظهور می کند، زیرا اوست که از ستمگران انتقام می گیرد و یا می گویند: پیروزی بر مردم!

نور از جانب خداوند متعال در من است، سپس در علی بن ابیطالب، سپس در خاندان من به سوی قائم مهدی است که بر حق و حق کامل خدا ایستاده است. «ای مردم نوری از جانب خدا در من است، سپس این نور در علی بن ابی طالب است، سپس این نور پس از آن در نسل او قرار گرفت تا قائم مهدی، پس هر که حق خدا را بگیرد حق می گیرد. از حقوق همه ما، یا می گویند: به نام خدای متعال و امیرالمؤمنین و اولیای او، من امیرالمؤمنین هستم و من امام و پیشوا هستم. ای مولای مهر مهدی تا روز قیامت بیعت به من سپرده شده است و مصافحه یعنی قبولی هر چه از جانب خداوند در مورد امیرالمؤمنین و اوصیای اوست. و امامت در آن هاست.

ایراد خطبه غدیر بالاترین درجه شهرت است

فضایل امیرالمؤمنین در خطبه غدیر

خطبه غدیر از رسول اکرم(ص) بسیار خواندنی و لذت بخش است، چنان که بیش از 200 فضیلت از امیرالمؤمنین را ذکر کرده و آن ها را (مردم! فضایل علی بن ابی طالب در بصره) به درگاه خداوند متعال اختصاص داده است. مقام اولاد در قرآن از نظر آماری بیشتر از من است.)

اى مردم فضائل امیرالمؤمنین علیه السلام نزد خداوند و آنچه در قرآن نازل شده است بیش از آن است که در یک جلسه ذکر و شمارش شود. بلکه تصدیق می کنند: خداوند متعال فضیلت های بی شماری را به برادرم علی بن ابی طالب عطا فرموده است، یعنی به درستی که خداوند متعال به برادرم علی بن ابیطالب فضیلت های بی شماری داده است. که هیچکس جز خدا نمی تواند سرعتش را کم کند

در خطبه غدیر به دهها آیه قرآنی برای تعریف و تبیین فضایل امیرالمؤمنین(ع) استناد شده است. پیامبری که خداوند در سوره یاسین از او یاد کرده است و همه چیز علمی نیست) مگر اینکه شما آن را به علی بیاموزید و او امام آشکار است و او همان کسی است که خداوند در سوره یس ذکر کرده است همه چیز را نزد امام آشکار می دانند و تصریح می کنند که امام آشکار، امیرالمؤمنین است.

یا می گویند: و ما در قرآن آیه قناعت را جز آن نازل کردیم و هیچ منادی خدا به آن ایمان نمی آورد جز آن و آیه حمد در قرآن نازل نشده است. قرآن جز او نیست و هیچ گواهى در آسمانها براى انسانها جز او نیست و جز او بر او وحى نیست و ستایشى براى او نیست. این بدان معناست که در قرآن هیچ آیه رضایت بخشی جز بر علی (علیه السلام) نازل نشده است و یا خداوند مؤمنان را خطاب نکرده است جز اینکه مخاطب اول به او ایمان آورده است و هیچ آیه ای در قرآن وجود ندارد. ستایش یا ستایش جز علی (علیه السلام) و در سوره هلاتی بهشت ​​جز علی (علیه السلام) تأیید نشد و بر دیگری نفرستاد و ستایشی جز او نیست!

رسول اکرم (ص) در این خطبه بر پیوند قرآن و اهل بیت (اولیاء و طیبی، پسرم، پسرم عبد، او الصقل) تأکید کردند. کوچکترین، و قرآن بزرگترین تهذیب است، پس در برترین حوض هم فرقى نمى‏کند) اى مردم، على و فرزندان پاک او را بشناسید که آنها کوچکترند و قرآن بزرگترین. این دو از هم جدا نمی شوند تا روز قیامت که مرا در حوض کوثر بیاورند.

به راستی خطبه غدیر سرشار از معارف قرآنی است و هر جمله آن قابل تأمل است، اما بسیاری از مردم گمان می کنند پیامبر اکرم آن جمله معروف را جز در روز عید غدیر نگفت. من کنت مولا هستم و این علی مولا است اکنون حجم بیانات او در روز عید غدیر که ساعت ها به طول انجامید به اندازه یک کتابچه درآمده است و جای پرداختن به آن به طور خاص در کتب دانشگاهی و حوزوی وجود دارد.

یک بار خواندن آن کافی نیست، حداقل هر سال در ایام غدیر خم باید این خطبه را به طور کامل بخوانیم و در آیات آن تعمق کنیم آیه در این موضوع

رسول اکرم (ص) دستور ابدی و ابدی این خطبه را به همه مسلمانان در همه اعصار صادر کرد و تاکید کرد که محتوای این خطبه تا روز قیامت به گوش حاضران، غایبان و فرزندان برسد! (حضور به غایب و فرزند به فرزند برسند) توفیق این مأموریت را از خداوند متعال خواستاریم.

تبلیغات بنری

khabarfarsi به نقل از توژال